Öteden beriden

[D] Şundan bundan. Şuradan buradan.

Ötesi çıkmaz sokak

[D] Sonu anlaşılmaz, karışık bir iş. Bu yol ile bu iş belli bir yere kadar götürülür, ileri götürülmesi mümkün değildir.

Öpülecek el ısırılmaz

[A] Sevgi, saygı göstermek gerekirken incitmek, üzmek doğru değildir. Hürmet gösterilmesi gereken kimselere saygısızlık etmek hatadır, yanlıştır.

Övünmek gibi olmasın

[D] Bu söylediklerim kişiliğimi yüceltmek için değil, hayat tecrübemden yararlanılsın, bu güzelliklerden istifade edilsin anlamındadır.

Övünürse, baht övünsün

[S.G] İnsanın şansı olmaya görsün. Bütün işleri doğru gider. Bütün işler doğru gidiyorsa bu kişinin şansının, bahtının iyi olmasından dolayıdır.

Öz ağlamayınca göz ağlamaz

[A] Ağlamanın kaynağı göz değil gönüldür. Gönülden duygulanmadıkça gözden akan yaş hakikî gözyaşı değildir. Çok duygulanılırsa ancak ağlama gerçekleşir. Bu da gönül yoluyla olur.

Özen göstermek

[D] Çok dikkat edip iyi ve güzel olmasını sağlamaya çalışmak.

Özenip bezenmek

[D] Bir işde en küçük ayrıntıyı dikkate alarak hepsine özen göstermek. Çok itina etmek. Çok dikkat harcamak.

Özrü kabahatinden büyük

[D] Bir suç işlemiş kişinin suçunu affettirmek için ileri sürdüğü özür, işlediği suçtan büyük olmak. Kendini haklı göstermek için ileri sürdükleri, kabahatinden büyük suçlar oluşturmak.

Özü bir sözü bir

[D] İçi dışı bir. Düşündüğünü söyleyen ve uygulayan; sözü ve hareketleri birbirine uyan kimse.

Özür dilemek

[D] İşlenen suçtan dolayı af dilemek, bağışlanmak istemek. Kendisinden beklenen görevi, başka bir görevi olduğunu ileri sürerek üzerinden alınmasını istemek.
Sitesi.WEB.TR © 2010 - 2021
Toplam 4 sayfadan 4. sayfadasınız, sayfaya git: Önceki, 2, 3, 4