İyi iş altı ayda çıkar

[A] İyi ve sağlam bir şekilde sonuca varılmak istenen konularda acele etmek doğru değildir. İşin gerektirdiği zamanı tam olarak kullanmalı, işi eksiksiz yapmaya çalışmalıdır.

İyi olacak hastanın hekim ayağına gelir

[A] -

İyi olursa bahtından, kötü olursa bizden bilirler

[G.S] Bazı kimseler kendilerine yapılan yardımlara teşekkür etmeyi istemezler. Yardım iyi sonuç verirse olayın kendi şansları olduğunu, olay kötü biterse yardımın iyi yapılmadığı için konunun kötü bittiğini söyleyerek suçu yardım edenin, iyilik yapanın üstüne atarlar.

İyi söyle iyi işit

[Ö] Etrafındakilerin sana karşı iyi ve güzel konuşmasını istiyorsan, önce sen etrafındakilere güzel sözler söyleyip güler yüz göstermelisin.

İyiliğe iyilik her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin işidir

[A] İyilik yapan kişiye karşı iyilik yapmak hemen hemen her kişi tarafından yapılacak bir davranıştır. Ama bize kötülük yapmış kişiye fırsat çıkınca kötülük yapmayıp iyilik yapmak her insanın yapacağı iş değildir. Böyle bir davranışı ancak iyi, dürüst, namuslu, hoşgörülü, erdemli insanlar yapabilir.

İyilik eden iyilik bulur

[A] Etrafına iyilik eden kimse gün gelir zor durumda kalırsa ona da iyilik yapılır. Her şeyin karşılığı muhakkak vardır.

İyilik et denize at, balık bilmezse halik bilir

[A] Her zaman iyilik yapmalıdır. Bize düşen görev insan olarak budur. İyilik yaptığımız kişi yapılan iyiliği bilmese bile yapılan iyilik Tanrı katında ziyan olmaz. Tanrı iyilik yapanı bir gün mutlak mükâfatlandırır.

İyilik et komşuna, iyilik gelsin başına

[A] Komşuluk yakın bir ilişki oluşturur. Komşuya iyilik yapılırsa bunun karşılığı bir gün muhakkak görülür. Komşu yapılan bu iyiliğe iyi davranmak mecburiyetini hisseder, böylece iyilikler halka halka dağılır, çoğalır.

İyilik iki baştan

[A] Birbirine yakın bulunan kimselerin birinin iyi olması kâfi değildir. Hep bir kişi iyilik yapar öteki cevap vermezse o kimse sömürülmüş olur. Bu durum uzunca zaman devam edemez. İyilikler karşılıklı olursa daha mutlu sonuçlar oluşur ve iyilikler uzun zaman devam eder.

İz sürmek

[D] İnsanın, hayvanın bir yerde bıraktığı izlere bakarak gittiği yeri tesbit etmek, bulmak.

İzanına turp sıkmak

[G.S] Anlayışsız, değer bilmez, doğruyu tesbit edemeyen. Anlayışsız.

İzinden yürümek

[D] Bir kişinin başlattığı işi, aynı düşünce ile sürdürmek, devam ettirmek.

İzi silinmek

[D] Etkisi kaybolmak, etkisi hissedilmemek.
Sitesi.WEB.TR © 2010
Toplam 8 sayfadan 8. sayfadasınız, sayfaya git: Önceki, 6, 7, 8