El etek öpmekle dudak (ağız) aşınmaz

[A] Bir işi tam ve eksiksiz sonuçlandırmak için bazı kimselere ricada bulunmak, hatta yalvarmak kişiyi küçültmez. Gerekiyorsa yapılmalıdır.

El için ağlayan gözden, yâr için ağlayan dizden olur

[A] İsterse çok yakın dostumuz olsun başkaları için yapılması gereken fedakârlığın mutlak bir sınırı olmalıdır. Eğer bu sınır iyi tespit edilmezse zararı bize ve ailemize olur. Çünkü başkaları için fedakârlık yapmanın sınırı yoktur. Fedakârlık yapıldıkça arkası gelir. Bitip tükenmesi mümkün olmaz. Sevdiği için durmadan dövünen kişi de sağlığından olur. Gücünü kaybeder.

El için eşeğinin kuyruğunu kesme, kimi uzun der kimi kısa

[A] Başkalarına yaranmak için yakınlarını üzmek, sıkmak, çıkarlarını ellerinden almak doğru değildir. Ne yapılırsa yapılsın, ne kadar doğru yapılırsa yapılsın başkaları onun muhakkak eleştirecek bir yanını bulur. Bu da karşılıksız yapılan bu kadar fedakârlığın sonucunda olduğu için kişiyi üzecektir. Yaptığına pişman edecektir. Bundan dolayıdır ki hiç yapmamak daha doğrudur.

El için kuyu kazan evvela kendi düşer

[A] El, yani başkası için kötülükler yapmayı düşünen kimselerin başına önce bu kötülükler gelir. Düşündüğü kötülük kendi başına gelir. Kurduğu tuzağa kendisi düşer. Bunun içindir ki başkaları hakkında da iyi düşünmek gereklidir.

El ile gelen düğün bayram

[A] Toplumda yaşayan bir kişinin başına pek çok sıkıntılar gelebilir. Bu kişiyi üzer sıkıntılı kılar. Ama aynı olay pek çok kişinin başına birden gelmişse etrafımıza bakıp bunları gördüğümüzde eskisi kadar sıkılmayız. Sıkıntımız hafiflemiş olur. Sıkıntılarını birbirine anlatan paylaşan kişilerin dert ve sıkıntıları da hafiflemiş olur.

El mi yaman, bey mi yaman

[A] Cemiyetlerde her zaman gücün o toplumu oluşturan bireylerde olması gerekir. Zaman zaman el değiştiren bu güç, soylu kişilere bile geçse sonunda muhakkak halka dönecektir, dönmesi gerekir. Güçlü görünen yöneticilerin bu gücü sözdedir, ve devamlı değildir.

El üstünde tutulmak

[D] Çok saygı ve sevgi gösterilmek.

El yarası unutulur, dil yarası unutulmaz

[A] Elin, silâhın açtığı yaralar gün gelir kapanır ve unutulur. Ama acı sözün, kötü sözün, hakaretin gönülde açtığı yaraları unutmak mümkün değildir. Onlar gün geçtikçe derinleşir, büyür.

El yumruğunu yemeyen kendini kahraman sanır

[A] Başkalarının gücünü görmemiş kimse kendisini her zaman güçlü zanneder. Herkesin kendi gücü karşısında eğileceğini zanneder. Başkalarının kendinden daha güçlü olabileceğini hiçbir zaman unutmamalıdır.

Elbette olur ev yıkanın hanesi viran

[A] Başkalarına kötülük yapan kişi muhakkak kötülük bulur. Başkasının aile düzeninin bozulmasına sebep olan kimsenin de ailesi dağılır, yıkılır. Bu şaşmaz bir toplum kuralıdır.

Elçiye zeval olmaz

[A] İki kişi veya toplum arasında haber getirip götüren kişileri, getirip götürdükleri haberler için sorumlu tutmak doğru değildir.

Elde bulunan beyde bulunmaz

[A] Varlıklıların, zenginlerin, soyluların her şeyi var kabul edilir. Ama öyle şeyler vardır ki, onlar zenginlerde bulunmaz, yalnızca halkta bulunur.

Elde avuçta bir şey kalmamak

[D] Bütün mal ve parasını harcamak, bitirmek. Malı, parası kalmamak.

Elden ayaktan düşmek

[D] Çok yaşlandığı için veya hastalıktan halsiz düştüğü için iş yapamaz, yürüyemez durumda olmak.

Elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz

[A] İnsan yapacağı işde kendine güvenmelidir. Başkasının yardımına güvenerek yapılan işler yardımın gelmemesi veya vaktinde gelmemesi, vaktinden ewet istenmesi yüzünden daima yarım kalır. İnsanlar her işlerinde önce kendilerine güvenmek zorundadırlar.

Ele avuca sığmamak

[D] Taşkın davranışlarda bulunmak. Söz, kural tanımamak. Çok hareketli, söz dinlemez olmak.

Ele verir talkını, kendi yutar salkımı

[D] Etrafındakilere iyi olmaları yönünde nasihatlar verdiği hâlde kendisi bunların hiçbirine uymaz.

Eli açık

[D] Cömert, elindekini rahatça harcayan.

Eli ağır

[D] Kendisine verilen işi gereğinden daha fazla zamanda yapan, işini çabuk yapamayan.

Eli ayağı buz kesilmek

[D] Birdenbire aldığı bir haber sonrasında çok üzülmek, eli ayağı tutulmak, iş yapamaz duruma gelmek.
Sitesi.WEB.TR © 2010
Toplam 8 sayfadan 3. sayfadasınız, sayfaya git: Önceki, 1, 2, 3, 4, 5, Sonraki